Jöjjön az eddigi legszemélyesebb bemutató, ami inkább a lencséről fog szólni, de természetesen a SzemüvegSzabóságban készült a szemüvegkeret is. Nagymamám december elején töltötte be a 79. életévét. Eddig – a lakhelyéhez közeli – “nagy optikai láncban” készült távoli szemüveget és drogériában vásárolt készolvasót használt. Nincsenek magas dioptriái, viszont sem a horgolás, hímzés, sem a TV nézés nem megy szemüveg nélkül. Ezt leginkább egyszerre kellene látni, komfortosan, amire a külön olvasó és külön távoli szemüveg nem a legjobb megoldás, a folytonos cserélgetés miatt. Erre találták ki a multifokális szemüveget! És akkor jöjjön ehhez kapcsolódóan pár tévhit:
- idősek nem tudják megszokni a multifokális lencsét
- időseknek inkább bifokálist ajánlunk, mert túl bonyolult ez a fajta lencse
Vannak nagyon szélsőséges esetek mikor a fent említettek közül valamelyik beigazolódik, de általában ott van valamilyen extra körülmény, ami egyáltalán nem általánosítható. Inkább azért terjedtek el ezek a tévhitek, mert egy ilyen esettel foglalkozni kell és rá kell szánni 2-3 órát a tökéletes eredményért. Tudjátok mi a folyamat titka? Egy precíz vizsgálat, egy jó keretválasztás, egy hibátlan feljelölés/lencse pozicionálás és tökéletes beállítás, archoz adaptálás. Mind a 4 szükséges, ha az egyik nem jön össze, már nem lesz jó a szemüveg. De nézzük sorban!
Objektív és szubjektív vizsgálat. Objektívhez szükségesek a speciális gépek, a mi DNEye Scannerünket már sokszor bemutattuk. Ezt egészíti ki Robi szubjektív vizsgálata, ami a páciens igényeit hangolja össze a páciens lehetőségeivel, értsd mi a legjobb amit ki lehet hozni a látásából: közelre és távolra. Ezután jön a keretválasztás. Milyen forma az ideális? Ami jól áll de ne befolyásolja a funkcionalitást, esetünkben az, hogy a kézimunka mellett távolra is lehessen látni. Dioptriához képest a lehető legnagyobb keretünket ajánljuk, hogy legyen minél szélesebb a látótér. Ha nem vesszük figyelembe a dioptriát és mindig a legnagyobb keretet ajánljuk, ami most nagy divat, akkor a lencse és ezáltal a szemüveg nehéz lesz és nem lesz kényelmes. Jöjjön a harmadik lépés, vagyis a lencse pozicionálása a kerethez és a pácienshez. Itt segít nekünk egy jelölő berendezés, ami alapján tudja a Rodenstock, hogy milyen vastagsággal, milyen átmérővel kell legyártani a lencsét. Majd jön a kézi jelölés, tükörpróba, ahol beállítjuk, hogy a pupillához képest mekkora távolságra lencse az olvasórész a lencsében. Ha nagyon lent van kényelmetlen lesz olvasni, ha nagyon fent fent van, homályos lesz a távoli látás. Szerencsére a legjobb lencséknél ezt tized milliméter pontossággal lehet választani. Ezek alapján el tudjuk készíteni a szemüveget, amit átvételkor be is állítunk: a szárak jól tartsák az arcon a szemüveget: ne csúszkáljon, de ne is szorítson, rendben legyen a pantoszkópikus döntés és természetesen vízszintes legyen a szemüveg az arcon. Ha mind a 4 állomást jól csináltuk, akkor a szemüveg nemtől, életkortól függetlenül hibátlan lesz. És itt is az lett!
Ma a piacon elérhető legjobb minőségű szemüveglencsét kapta a nagymamám, aminek köszönhetően 2 nap megszokás után egész nap tudja használni élete első multifokális szemüvegét.
Ha te is szeretnél egyedi szemüveget, akár Thinwood, Chrome, vagy Acryl szériából, jelentkezz be hozzánk!